Bakan Yusuf Tekin: “Eğitimin başlangıç noktası ailedir”

Bakan Yusuf Tekin: “Eğitimin başlangıç noktası ailedir”
Kayseri Hacı Şükrü Baktır Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu açılışı yapıldı. Açılış programında konuşan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Eğitim; sadece bakanla, genel müdürlerle, okulla da verilmez. Eğitimin başlangıç noktası ailedir. Ailelerle birlikte hepimiz bu eğitim sisteminin bir parçası olmak zorundayız. Çocuğunuzu gönderdiğiniz okuldaki öğretmenlerin hem öğretmen, hem anne, hem baba, hem abi, hem de kardeş olmasını beklersek bu öğretmenlerimiz bu kadar toplumsal yükü üstüne alamaz. Çocukların eğitiminde, bu sistemde herkes üstüne düşen görevi yapmalı” dedi.

Melikgazi Belediyesi ve Baktır ailesi iş birliğiyle Hacı Şükrü Baktır Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu açıldı. Açılış programına Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, il müdürleri, Baktır ailesi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
‘EĞİTİM, ÖNCELİKLE AİLEDEN BAŞLAR’
Bir öğrencinin yetiştirilmesindeki en önemli rolün aileye düştüğüne dikkat çeken Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Eğitim; sadece bakanla, genel müdürlerle, okulla da verilmez. Akademik çalışmalar da gösteriyor ki bir okulun, öğrencinin yetişmesi ve başarılı olmasındaki katkı payını yüzde 50’nin altında gösteriyor. Eğitimin başlangıç noktası ailedir. Ailelerle birlikte hepimiz bu eğitim sisteminin bir parçası olmak zorundayız. Çocuğunuzu gönderdiğiniz okuldaki öğretmenlerin hem öğretmen, hem anne, hem baba, hem abi, hem de kardeş olmasını beklersek bu öğretmenlerimiz bu kadar toplumsal yükü üstüne alamaz. Çocukların eğitiminde, bu sistemde herkes üstüne düşen görevi yapmalı” şeklinde konuştu.
Eğitime verilen desteklerde yerel yönetimlerin önemli bir paydaş olduğunu söyleyen Bakan Tekin, “Bizim en büyük paydaşlarımızdan birisi de yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerin bakışını ve katkısını bir hayli önemsiyorum. Memduh başkanımız, Mustafa başkanımız gibi gittiğimiz yerlerde bizlere katkı veren belediye başkanlarımızı görünce çok memnun oluyorum. Böylesine destek veren başkanların kıymetini bilmeliyiz” dedi.
Proje okullarının Türk eğitim sistemine kazandırılması için şahsen çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Bakan Tekin, “Ülkemizdeki eğitim sistemine proje okullarına kazandıran kişi benim, okuldaki öğrencilerimizin ve idareci arkadaşlarımızın ihtiyaçları karşılanarak sisteme katkıda bulunabilmeleri için düşünülmüş bir sistemdir. Bu sisteme yeni dönemlerde farklı boyutlar da kazandırmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullanarak okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek hayırsever Şükrü Baktır’a da rahmet diledi.
Kayseri’ye gerçekleştirdikleri her ziyarette hayırlı işlere şahit olduğunu vurgulayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Yoğunluğumuza göre sürekli gelmeye çalışıyorum ve her geldiğimizde bir açılış vesilesiyle bir araya geliyoruz. Hayırseverlerimiz böyle eserleri yaptıkça inanın mutluluk duyuyoruz. Bizlerde kuru teşekkür var, başka da bir şey yoktur. Baktır ailesinin bu çalışmalarından dolayı Allah keselerine bereket versin” dedi.
Kayseri’nin hayırseverlik konusunda önde gelen şehirler arasında olduğunu söyleyen Vali Gökmen Çiçek, hayırlı işlerde herkesin bir arada seferber olduğunu belirterek “Böyle bir şehrin valisi olmak bizlere çok büyük şeref ve onur bahşediyor. Okulumuz da inşallah hayırlara vesile olur ve Baktır ailesine de hayırseverliklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Okulu yapımında emeği geçen herkese ve özellikle Baktır ailesine teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Rahmetli Şükrü abimize tekrardan rahmet diliyorum, yetiştirdiği ailesini ve evlatlarını bu hayırseverliklerinden dolayı tebrik ediyorum. Kayseri’nin de bir hayırsever şehri olduğunu bir kez daha burada kanıtlamış oluyoruz” dedi.
Okulun yapımında emeği geçen Baktır ailesine teşekkür ederek Şükrü Baktır’a da rahmet dileyen Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Bu arsanın seçimine rahmetli Şükrü Baktır amcayla gelmiştik. Planı, projeyi çizip birçok da okulu gezdirmiştik. Kendisinin ömrü yetmedi ancak ailesi bizlere gece gündüz destek verdiler ve bu eserin çıkmasına vesile oldular. Cenab-ı Allah daha çok kazanç versin, Şükrü amcaya da Allah’tan rahmet diliyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü de şimdiden kutluyorum, Cenab-ı Allah bu ülkeye nice öğretmenlerin yetişmesini, hizmet etmesini nasip etsin” diye konuştu.
Açılış töreninde babası Şükrü Baktır’ı anan Hayırsever Hacı Ali Baktır, “Rahmetli babamın en büyük ideallerinden birisi de hem dünyada hem de ahirette başarılı kişiler olmasıydı. Bu felsefeyle birlikte babamla birlikte fikir önderliğini yapan sayın bakan yardımcımız Nazif Yılmaz beye, sayın Palancıoğlu başkanımız da bu okulun yapımının başından sonuna kadar her zaman yanımızda oldu. Emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ederim” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nden ‘sağlıklı yaşama teşvik’ projesi Kayseri, LGS’de en başarılı 10 şehir arasına girdi ERÜ’nün 2024 Yılı Etki Sıralamasındaki Başarısı ERÜ Turizm Fakültesi 15. Dönem Mezunlarını Verdi 9’uncu sınıf öğrencileri projeleriyle psikoloji dalında Türkiye ikincisi oldu Ülke genelinde 1 milyon 38 bin 192 öğrenci LGS’ye girdi Kayseri Üniversitesi Danışma Kurulu Toplandı NNYÜ Öğrenci Kulüplerinden “May Fest” Etkinliği ERÜ’de “ERÜSMÜS+ Kültür Buluşması” Düzenlendi NNYÜ Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerinde devir-teslim KAYÜ Aşçılık Programı Öğrencileri Başarıya Doymuyor Erciyes Üniversitesi'nden uluslararası yabancı dil eğitimi konferansı ERÜ'lü Öğretim Üyesi Karaboğa, Yükseköğretim Kurulu Üyeliği'ne atandı NNYÜ’de “Önlük Giyme ve Işık Alma” Heyecanı Kayseri Üniversitesi’nde “Güçlü Birey, Sağlıklı Aile ve Gelişen Toplum” Konulu Çalıştay Düzenlendi ERÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nden Resim Şöleni! Kayseri Üniversitesi, Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği’ne Üye Oldu Türkiye Yüzyılı,Maarif modeli bilgilendirme toplantısı ERÜ, THE Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında İlk 500 Üniversite Arasında ERÜ, THE 2024 Asya Üniversiteleri Sıralamasında İlk 500’de NNYÜ’de Ulusal Sağlık Bilimleri Kongresi Yapıldı ERÜ Patent Tescil Başvurusu’nda İlk 4’te Yerini Aldı 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Kayseri Bölge Yarışması Sergi Açılışı gerçekleştirildi Kayseri Üniversitesi, İşgücü Piyasalarında İhtiyaç Duyulan Alanlarda Eğitim Veriyor KAYÜ Rektörü, Çok Kitap Okuyan Öğrencileri Ödüllendirdi
×