Reklamı Kapat

Bakan Nebati: “Küresel enflasyon ek bütçeyi zaruri kıldı”

Bakan Nebati: “Küresel enflasyon ek bütçeyi zaruri kıldı”
Kayseri’de konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küresel enflasyonun ve vatandaş odaklı yönetim anlaşıyının ek bütçeyi zaruri hale getirdiğini söyledi. Nebatı, Kayseri’de kurulacak yeni organize sanayi bölgelerinde yatırım yapacak her girişimcinin daima yanlarında olacaklarını vurguladı.

Anadolu Aslanları İş Adamları (ASKON) tarafından Kültepe’de düzenlenen 4’üncü Kültepe Yerli ve Milli Ekonomi Zirvesi, Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin katılımıyla gerçekleşti. 2021 yılında 220 teşvik belgesiyle yaklaşık 4,5 milyar lira tutarındaki sabit yatırıma ve 4 bin 658 vatandaşın istihdamına destek olduklarını belirten Bakan Nebati, “İlimizde 2002 yılında meyve üretimi 84 bin ton, sebze üretimi 32 bin ton ve tarla bitkileri üretimi 1,3 ton düzeyindeydi. Tarımsal üretim, ilerleyen yıllarda katlanarak arttı. Geride kalan 20 yılda Kayserimiz hayvancılıkta önemli ilerlemeler kaydetti. İlimizdeki küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayımız 2021- 2022 yılları arasında 2 kat arttı. Diğer taraftan Kayseri’ye devasa su yapıları inşa ederek bunları da milletimize sunduk. İnşaatı devam eden 5 sulama inşaatın tamamlanmasıyla, toplam 472 bin 590 dekar arazinin sulanmasını yakında sağlamış olacağız. Her fırsatta vurguladığımız gibi AK Parti olarak ülkemizce değerli ve değer üreten herkesin her daim yanında olacağız. Gereken tüm desteği vermek için mücadele ediyoruz. Bu desteklerin birçoğunu kamu bankalarımız aracılarıyla kullandırdığımız uygun koşullu krediler oluşturuyor. Türkiye, 20 yıldır yepyeni bir hikaye yazıyor. Bu hikaye her geçen gün gittikçe güçleniyor kuvvetleniyor. Bu ülkenin nereden nereye geldiğini çok iyi değerlendirelim. Yolumuz bahtımız açık ve menzilimize doğru koşarak gidiyoruz” şeklinde konuştu.

“KÜRESEL ENFLASYON EK BÜTÇEYİ ZARURİ HALE GETİRDİ”

Küresel enflasyon baskıları ve vatandaş odaklı yönetim anlayışının ek bütçeyi zaruret haline getirdiğini vurgulayan Bakan Nebati, “Ek bütçe teklifimiz, plan bütçe komisyonla görüşülerek kabul edildi. Böylelikle vatandaşlarımızın, hanelerinde tükettiği doğal gaz ve elektriği daha ucuz kullanabilmelerini amaçlıyoruz. Uygulamaya aldığımız Türkiye ekonomisi modeli sayesinde ülkemiz üretim, ihracat, istihdam dünyada önemli ölçüde pozitif olarak ayrıştı. Türkiye’miz pandemi sınavını başarıyla atlatmakla kalmamış bugünde büyüme sınavını sürdürmeye devam etmektedir” dedi.

‘BİZ ÜLKEMİZİN BAYRAĞINI EN GÜÇLÜ KONUMDA TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

2020 yılında tüm dünyada etkisini gösteren pandemi tüm dünya küçülürken Türkiye’nin 1,8 oranında büyüdüğünü belirten Nebati, “2021 yılında siz çok küçük oranlarda büyüyeceksiniz diyen birçok uluslararası kuruluş vardı. Ama Türkiye Her ay istisnasız büyümesini güncelledi ve ülke 10 milyar büyüdü. Toplam istihdamımız 2022 yılı Nisan ayı itibari ile 30,4 milyon kişiye ulaşmış. 2020 yılında öldük, bittik, yandık, işler bitecek, dükkanlar kapanacak, insanlar işsiz kalacak dediler 2021 yılında da aynı şeyi söylediler ve hala da söylemeye devam ediyorlar, onlar böyle söylediği için biz çalışanlarımızın sayısını arttırıyoruz. Nisan 2020 salgının başladığı dönemden bugüne kadar sizlerin de katkısıyla Türkiye ilave istihdamı 5 milyon fazla olarak gerçekleştirdi. Biz yürümeye, koşmaya, kazanmaya, kazandırmaya ve ülkemizin bayrağını en güçlü konumda taşımaya devam edeceğiz’ diye konuştu.

‘TÜRKİYE 21’NCİ YÜZYILIN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ’

Türkiye Cumhuriyeti temsilcisi olmanın kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Nebati, “Türkiye Cumhuriyetlerinin temsilcisi olmanın kıymetini bilin, Türkiye Cumhuriyeti'nin neler neler yaptığını lütfen çok iyi izleyin. Bizler çok iyi işler yapıyoruz. Hep beraber dışişlerimiz, ekonomi yönetimi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle Türkiye 21. yüzyılın en önemli aktörü. Bunu kimse değiştiremez. Bizler sıradan insanlar değiliz, bizler küçük hesapların adamı hiç değiliz. Tam tersine bizler, çağ açıp kapatmış, dünya tarihine yön vermiş atalarımızın inançlı ve kararlı torunlarıyız. Biz, bastığımız yerleri toprak diyerek geçmeyen insanlarız. Her ne pahasına olursa olsun mandacı ve karanlık zihinler karşısında dimdik durmayı, gerekirse gövdemizi siper etmeyi bilen bir milletin çocuklarıyız. İçine kapanmış, küçük hedeflerle avunan eski Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ile birlikte geride bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘KARAMSARLIK ŞEYTANİDİR, SÜREKLİ VESVESE VERİR’

Türk milletinin önünde, geçmişte duvar gibi dikilen bürokratik engellerin artık geri gelmemek üzere yıkıldığını belirten Nebati, “Kalbi bayrağımızın aşkıyla çarpan, bu toprakları abâd etmek için tüm gayretini gösteren insanımızın önüne, geçmişte duvar gibi dikilen bürokratik engeller artık geri gelmemek üzere yıkılmıştır. İnsanımızın refahı için hiçbir somut çaba sarf etmeden, ülkemizin bütün başarılarının üzerini örtmeye çalışarak, sabah akşam karamsarlık bulutları yaymaktan başka iş bilmeyenleri hepimiz görüyor ve biliyoruz. İyimseriz, iyimser olmaya devam edeceğiz. İyimseriz, temkinli iyimseriz, işimize odaklanıyoruz, dünyayı okuyor, tüm verileri değerlendiriyoruz ve iyimser bir bakış açısıyla işlerimizi yürütüyoruz. Biz karamsar değiliz, karamsar olmayacağız. Çünkü karamsarlık şeytanidir, sürekli vesvese verir. Bayrağımızı en yüksek zirvelere dikmek, insanımıza en muhteşem yarınları sunmak için çıktığımız bu yoldan, Rabb'imin inayetiyle bizi hiç kimse geri döndüremeyecek, istikametimizden en ufak bir sapmaya dahi yol açamayacaktır. Bizler, onları köhnemiş zihniyetleri, hiçbir yere varmayan karamsarlıklarıyla baş başa bırakıyoruz, bu topraklara ve milletimize duyduğumuz aşkla yolumuzda dosdoğru ilerlemeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
×