Reklamı Kapat

Bakan Koca: Virüs gençler üzerinden yayılıyor

Bakan Koca: Virüs gençler üzerinden yayılıyor
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 21 Ekim Perşembe gününe ait korona virüs salgını tablosunu paylaştı. Bakan Koca, tabloyla birlikte de 5 başlıkta durum değerlendirmesinde bulundu.

Vakaların yaş ortalamasının düştüğünü ifade eden Koca, virüsün gençler üzerinden yayıldığını belirtti. Koca, 65 yaş üstüne salınla ilgili yeniden uyarı da bulunarak, salgındaki yayılımın devam edeceğini ve vatandaşların aşılarını tamamlamaları gerektiğini vurguladı.

işte Bakan Koca'nın DURUM DEĞERLENDİRMESİ

 

"VAKALAR 30 YAŞIN ALTINDA"

"Vakaların yaş ortalaması düştü. Artık yarıya yakını 30 yaş altında. Aşılama sonucunda hastane kapasitemiz zorlanmıyor. Yoğun bakım üniteleri ile servislerde yatan Covid-19 hastalarının çoğunluğunu halen yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturuyor.

"VİRÜS GENÇLER ÜZERİNDEN YAYILIYOR"

Gençler çok daha az oranda hasta olsalar da büyüklerine karşı sorumlulukları var. Yeni dönemde virüsün daha ziyade gençler üzerinden yayıldığı biliniyor. Bu nedenle, hem sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturmak hem de aile çevrelerini korumak için aşılarını yaptırmalıdırlar.

65 YAŞ ÜSTÜNE UYARI VAR

65 yaş üstü, salgının ilk döneminde kısıtlamalara ciddiyetle uydu. Şu anda bir kısıtlama bulunmuyor ama risk grubunda olduklarını unutmamalıdırlar. Aşılarını tamamlamaları ise hayati derecede önemlidir. Aşı, eğer tamamlanmamış ise sağlayacağı koruma sınırlıdır.

"SALGIN DEVAM EDECEK"

Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. “Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur” düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor.

"AŞILAR TAMAMLANMALI"

İkinci doz ve hatırlatma dozu aşılarının zamanı gelen çok sayıda vatandaşımız var. Vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu, önce kendileri sonra tüm toplum için hayati önemde bir davranıştır.
Salgınla mücadelede sağlığınız için kararlı ve ısrarcıyız."

PAYLAŞ
GÖNDER
×