Baharın müjdesi cemre suya düştü

Baharın müjdesi cemre suya düştü
Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak bilinen cemrenin ikincisi bugün suya düştü.

İlk cemrenin geçen hafta toprağa düşmesinin ardından bugün de ikinci cemre suya düştü. Baharı müjdeleyen ve bahar bayramı olarak da bilinen cemre olayı her yıl Şubat ayının 19’uncu gününde başlayarak 7 gün süre ile önce havaya sonra suya ve sonrada toprağa düştüğüne inanılıyor.  Üçüncü ve son cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek ve bu tarihten sonra hava sıcaklığında artış devam edecek.

 


Halk arasında Bahar bayramı olarak da bilinen ve soğuk havaların yerini sıcaklara bırakmasını temsil eden cemre düşmesi olayı sayesinde hava, su ve toprak ısınıyor.  Kısaca cemre düşmesi aşamalarla baharın müjdeleyicisi olarak tanımlanabilir. Havaya düştüğünde hava durumu düzelmeye başlar, toprağa düştüğünde ekinler için bereketin geleceğini işaret eder ve suya düştüğünde ise baharın gelişi tamamlanmış olur.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri protokolü bayramlaştı TÜRKİYE ZİRVEYE UÇUYOR! Motosikletin arkasında taşınan kesilmiş küçükbaş hayvan görenleri şaşırttı Kayseri'de Filistin'e Destek Konvoyu düzenlendi Vali Yardımcısı Tekeş, seçim gününe kadar Pınarbaşı Belediye Başkanlığına görevlendirildi Kayseri’de bayram yağmurlu geçecek Vali Gökmen Çiçek: “KAYOTED, turizmin Kayseri gündemine oturmasını sağladı” Kayseri OSB Başkanı Yalçın’dan Ramazan Bayramı mesajı CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin’in oğlu Hüseyin Keskin için cenaze töreni düzenlendi Şehit Abdurrahim Yörük son yolculuğuna uğurlandı Kayseri’nin tarihi turizm cenneti: Ağırnas Yeraltı Şehri Kayseri OSB Geleneksel İftar Programı Gerçekleştirildi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: Bayrama hazırız Erciyes Üniversitesi’nde Yapımı Devam Eden Projeler Birer Birer Hayata Geçiriliyor LÖSEV’in karşılıksız ihtiyaç çekleri kanser hastalarına merhem oluyor BOYTRANS SÜRÜCÜ AKADEMİSİ İLK MEZUNLARINI VERDİ! Şehit Çullu düzenlenen törenle memleketine uğurlandı HABERLEŞMEDE REKOR BÜYÜME Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden spor müsabakalarına seçim arası Yerel seçimler için 5 bin 560 kolluk kuvveti görevlendirildi Kayseri’de sağlık çalışanları ‘sessiz yürüyüş’ gerçekleştirdi Eyvan Sohbetleri'nin Konusu "Kayseri'de Ramazan Gelenekleri" Oldu KESOB Başkanı Şeyhi Odakır’dan 31 Mart açıklaması Gazze İftarı’na Kayseri’de Yoğun İlgi Erciyes Üniversitesi İle TÜZDEV Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
×