Bağ Bozumu Ve Pekmez Şenliği yapıldı

Bağ Bozumu Ve Pekmez Şenliği yapıldı
Emmiler Mahallesi’nde geleneksel olarak düzenlenen 5’inci Bağ Bozumu ve Pekmez Şenliği gerçekleştirildi. Vatandaşlarla birlikte pekmez kaynatan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri’nin yöresel ürünlerini tanıtmak, kültürel mirasını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için yoğun gayret gösterdiklerini söyledi.

Emmiler Mahallesi’nde geleneksel olarak düzenlenen 5’inci Bağ Bozumu ve Pekmez Şenliği düzenlendi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın da katıldığışenliğe belediye meclis üyeleri eşlik etti. Başkan Çolakbayrakdar, mahallelerin kültürlerini de korumaya gayret ettiklerine dikkat çekerek, “Öncelikle bereketli olsun. Rabbim, bu birliğimizi beraberliğimizi daim etsin. Bağ bozumu ve pekmez kaynatma gibi güzellikleri ve kültürlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki; nesiller boyu bize ulaşan yöresel tatlarımız devam ettirilsin ve üretilen yöresel ürünler hem şehrimizde hem de ülkemizde daha çok bilinsin ve daha çok tanınsın. Bu kültürümüzü bizden sonraki kuşaklara aktarabilmek için düzenlediğimiz etkinliğimizde en önemlisi de birlik ve beraberliktir. Düzenlenen bu etkinliklerle birlik ve beraberlik içerisinde dostluklarımızı pekiştirerek, ortak değerlerimizi artırarak, bir ve beraber olduğumuz zaman ne kadar daha güçlü olabileceğimizi göstermekteyiz” ifadelerini kullandı.
Emmiler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şevki Dursun ise “Bu yıl beşincisini düzenlemiş olduğumuz bağ bozumu pekmez kaynatma şenliğine katılan hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyoruz” diye konuştu.
Mahalle Muhtarı Bekir Karaca da kültürel mirasın yaşatılmasında katkı sağlayan Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür ederek, plaket takdim etti.
Konuşmaların ardından pekmez kaynatan kadınlardan bilgi alan Başkan Çolakbayrakdar, Kayseri’nin yöresel ürünlerini tanıtmak ve markalaştırmak için gayretlerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×