Reklamı Kapat

Aydemir: “Açılmalar ile birlikte esnaf biraz rahatladı, nefes aldı”

Aydemir: “Açılmalar ile birlikte esnaf biraz rahatladı, nefes aldı”
Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, kademeli normalleşme süreciyle beraber lokantaların açılmasına ilişkin, "Açılmalar ile birlikte esnaf biraz rahatladı, nefes aldı” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda 1 Haziran itibari ile kademeli normalleşmeye geçildi. Normalleşme ile birlikte lokantalar, restoranlar ve kafeler hafta içi ve Cumartesi günü 07.00-21.00 saatleri arasında masada servis, gel-al ve paket servis, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet göstermeye başladı. Esnafın pandemiyle birlikte çok zor bir dönemden geçtiğini söyleyen Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, “Çok zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtik” dedi. Açılmalardan dolayı emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Aydemir, “Esnaf çok zor bir dönemden geçti. Çok fazla sıkıntı çekti. . İnşallah bir daha böyle bir pandemi ile karşılaşmayız Yani bu durum kelimeler ile anlatılamaz. Hem maddi olarak hem de manevi olarak çok fazla zorluk çektik. Vaka sayıları düştüğü için bilim kuruluda ona göre karar aldı. Burada başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Açılmalar ile birlikte esnaf biraz rahatladı, nefes aldı. Bugün esnaflarımızı gezdiğimde de gördüm ki bütün esnaflarımız bir neşe içerisinde sanki mesleğe yeni başlamış gibi hareket ediyorlar. İnşallah bir daha böyle bir durumla da karşılaşmayız diye dua ediyorum. Bu açılma bizim için çok önemli. Arkasının geleceğini düşünüyorum. Yeni genelgeler ile bir masada 2 kişinin oturması, açık alanlarda masada 3 kişinin oturabilmesi gibi yine aynı şekilde girişlerde dezenfektanların ve ateş ölçerlerin bulunması gerekiyor. Ayrıca içeriye HES kodu uygulaması ile alınacak vatandaşlarımız. Bizimde ilk işimiz bütün esnaf arkadaşlarımıza mesajlarla duyuru yapmak oldu. Bizim bir daha kapanmamamız için bu kurallara uymamız gerekiyor diye uyardık. Çünkü hastalığın durması bizim elimizde maskemizi takarsak, mesafemizi korursak bu pandemi döneminden başarı ile çıkacağımıza inanıyorum. O nedenle bütün esnaf arkadaşlarımızı da uyardık” ifadelerini kullandı.
Kapanmanın öncesinde denetimlerin çok sıkı olduğunu dile getiren Altan Aydemir, ”Biz bundan öncede günde 3 kere denetleniyorduk. Sabah zabıta arkadaşlar geliyordu. Öğle olunca emniyet güçleri arkadaşlar geliyordu. Öğlenden sonrada tarımdan arkadaşlar denetlemeye geliyordu. Biz bu sınavımızı zaten başarı ile verdik. Bizler gıda ile uğraştığımız için temizlik olmazsa olmazımız. Bunu da denetleme yapan arkadaşlar gördüler. İnşallah bir daha kapanma olmaz diyerek, bütün esnaflarıma hayırlı işler diliyorum. Bizler için temizlik olmazsa olmaz. Bugün biz pis olan yere yemek yemeye bir daha gitmiyoruz. Bizler lokantacılık yaptığımızda ayakta durabilmemiz için sürekliliğimizi devam ettirebilmek için hem hijyen kurallarına hem de dekorumuza dikkat ediyoruz. Lokantalar zaten güvenilir. Çünkü biz bu işten ekmek yiyoruz. Bizimde daima olmamamız için ve müşterilerimizi sürekli çekebilmemiz için temizliğe devletimizin koymuş olduğu kurallara yapıyoruz, uyguluyoruz. Biz oda olarak zaten bütün esnaflarımızı denetliyoruz. Mutfaklarına kadar bakıyoruz. Olumsuz bir durumla karşılaştığımız zaman onların düzeltilmesi için süre veriyoruz ve takip ediyoruz. Tarım müdürlüğümüzde aynı şekilde 10-15 gün süre veriyor. Daha sonra ki geldiğinde yapılmazsa ceza veriyor. O esnafımızda ceza yemektense dükkanını istenilen hale getiriyor. Biz bu işten ekmek yiyorsak işlerimizi sağlıklı ve güzel yapmamız lazım” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
KAYSERİ ŞEKER’DEN ÇİFTÇİSİNE 58 MİLYON LİRALIK SULAMA AVANSI SOCAR Türkiye, dünya enerji sektöründe ‘Yılın Kurumsal Risk Yönetimi’ ödülünü aldı Tomarza'da hasat zamanı kayıp yaşanmaması için çalışma yapılıyor Emlak vergisinde yeni dönem kapıda Kayseri Şeker’den Bünyan’a 10 milyon 150 bin TL’lik yatırım KAYSERİ ŞEKER’DEN ÇİFTÇİSİNE ÇİFTE BAYRAM TOGG 2022'de üretime hazır Otobüs biletlerine tavan fiyat geldi ARVEN CADDE PROJESİ’ İLE HER BÜTÇEYE UYGUN; EV KAYSO Üyelerine Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Sunduğu Fırsatlar Anlatıldı ABC LOJİSTİK EMİN ADIMLARLA BÜYÜYOR "Yabancı mülkiyet sayısı 400 bini geçti" Bayrama rağmen bilet satışları düşüyor... ‘Kayseri Model Fabrika’ ile günlük yüzde 80’e varan üretim artışı Finansman şirketlerden konut ya da araç alacaklar dikkat ABC Nakliyat'a yeni tır filosu Haziran ayı nakdi ücret desteği ödemelerini 9 Temmuz'da MHP İl Başkanı Serkan Tok: "KUMSMALL Kayseri'ye çok büyük katkı sağlayacak” Sarraf Mustafa Zağlı: “Yatırımcı arkadaşlarımız hiçbir zaman paniğe yer vermesinler” Nursaçan Türkiye’nin en büyük ikinci 500 firması arasına giren sanayicileri tebrik etti İSO İkinci 500'de 12 Kayseri Firması Yer Aldı Kendi kabınla alışveriş dönemi başlıyor Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu! Nursaçan: "Üretime Endekslenilirse Sanayicimiz Gereğini Yapar" Ali Özcan: Çıkış yolu gelişen sektörler
×