Avrupa’da yaşayan Türkler, kültür turlarıyla kenti keşfediyor

Avrupa’da yaşayan Türkler, kültür turlarıyla kenti keşfediyor
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Kayserililer Birliği tarafından düzenlenen kültür turlarına gurbetçilerden yoğun ilgi. Avrupa’da yaşayan Türkler, son olarak Yeşilhisar ve İncesu’da tarihi ve doğal güzellikleri yerinde gördü.

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Kayserililer Birliği tarafından 13-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Avrupa’daki Türkler Kayseri Buluşması etkinlikleri kapsamında kültür turları devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihi ve kültürel değerleri ile doğal güzellikleri gurbetçilere tanıtılıyor. Gurbetçilerden ilgi gören kültür turları gezileri Yeşilhisar ve İncesu ilçesi ile devam etti.

Yeşilhisar ilçe sınırları içerisinde bulunan Soğanlı ve Erdemli Vadisi’ni gezen gurbetçiler Kubbeli Kilise ve taş evleri inceledi. İncesu ilçesindeki tarihi mekânları da gezen gurbetçiler, bin 660 yılında Osmanlı veziri Merzifonlu Silahtar Mustafa Paşa tarafından külliye olarak yaptırılan ve içerisinde çarşı, medrese, hamam, cami ve dükkânları bulunan kervansaray hakkında yetkililerden bilgi aldı. Arasta Çarşısı, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Cami ve tarihi Bulgurcu mahallesi gibi yapıları da yakından görme fırsatı bulan Avrupalı Türkler, kültür gezileri için de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ettiler.

 


Avrupa’daki Türkler Kayseri Buluşması etkinlikleri kapsamında kültür turlarının 30 Temmuz saat 14.00’te Koramaz Vadisi’nde, 27 Temmuz saat 14.00’te Kültepe Kaniş Karum’da, 26 Temmuz saat 14.00’te İncesu’da, 26, 28, 30, 31 Temmuz saat 10.00’da Kültür Yolu’nda ve 29 Temmuz tarihlerinde ise Yeşilhisar Soğanlı’ya gerçekleşeceği açıklandı.

Ücretsiz düzenlenen gezilere katılmak isteyen vatandaşların tarihi Kayseri Kalesi içerisinde bulunan etkinlik alanında gezilere kayıt yaptırabilecekleri belirtildi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Varol’dan 5 Aralık Mühendisler Günü Mesajı KAYÜ ile ORAN Kalkınma Ajansı Arasında Destek Sözleşmesi İmzalandı Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi meclis toplantısı Kayseri’de gerçekleşti Vali Gökmen Çiçek: “Kayseri’de düzensiz göç ile mücadelemiz artarak devam ediyor” Başkan Şahin’den GSM Operatörlerine Çağrı Himmetdede ve Kalkancık Mahallerinde yarın planlı su kesintisi yaşanacak TÜRKİYE REKOR OYLA IMO’DA… Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç, Melik Mehmet Gazi'yi Kabri Başında Dualarla Andı KGC 2022’nin En İyilerini Ödüllendirdi NNYÜ’de Türk Havacılık Tarihi Anlatıldı ‘TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’ YENİ SEZON SEFERLERİNE 11 ARALIKTA BAŞLAYACAK Kayseri OSB Yönetimi, Mustafa Elitaş, İsmail Özdemir ve Kayseri Milletvekillerini Ankara’da Ziyaret NASA yarışmasında birinci olan takım Kayseri ve Türkiye’yi temsil edecek "İsrail şımarıklığını Müslümanların sessizliğinden alıyor" Talas’ta Üretildi, Elbistan’da Dağıtıldı Kayseri OSB Yönetimi, Bakan Özhaseki’yi Ziyaret Etti Yeşilay’dan anne ve babalara mektup ‘Ağaç Dik, Doğayı Koru’ temalı ağaç dikim etkinliği yapıldı FİLİSTİN’DEKİ KATLİAMIN KARŞISINDAYIZ Gazze'ye yardım götüren uçak bu sabah Kayseri'den havalandı KAYSO eski başkanı Demirel son yolculuğuna uğurlandı Avrupa Konseyi Kayseri'de Toplanacak AK Parti Genel Başkan Vekili Elitaş: “Kayseri Şeker, göğsümüzü kabartıyor” Milletvekili Hulusi Akar: “Hak, er geç batılı yenecektir” Vali Gökmen Çiçek: “Ağırnas, önümüzdeki bahar bambaşka olacak”
×