Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi meclis toplantısı Kayseri’de gerçekleşti

Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi meclis toplantısı Kayseri’de gerçekleşti
AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclis Toplantısı ilk kez Kayseri’de gerçekleştirildi. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Avrupa Birliği ile ilişkileri önemsiyorum. Bu ilişkilerin gelişmesi ülkemiz için önemli. Ülkemiz, çevresindeki savaşlara rağmen büyüyor. Ülkemiz çevresindeki savaşlara ve yaşanan acı olaylara rağmen büyüyor. Yıllardır devam eden Türkiye-AB ilişkilerinin, başlangıçtan itibaren inişli çıkışlı olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Belirli dönemlerde yaşanan krizlere rağmen Türkiye ve Avrupa Birliği, mevcut ilişkiyi üyelik perspektifi çerçevesinde sürdürmeyi başarmıştır” dedi.

AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclis Toplantısı Melikgazi Belediyesi'nin ev sahipliğinde ilk kez Kayseri'de gerçekleştirildi. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu programda yaptığı konuşmasında, "29. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu Toplantısı'nda sizleri güzel şehrimiz Kayseri’de ağırlamaktan dolayı oldukça memnunuz. Diğer toplantılarda olduğu gibi bugün de “odağında insan olan” konuları ortak akılla istişare ettik. Özellikle iklim değişikliğine karşı dirençli toplumlar oluşturma konusunda önemli konuları konuştuk. Avrupa Birliği ile ilişkileri önemsiyorum. Bu ilişkilerin gelişmesi ülkemiz için önemli. Ülkemiz, çevresindeki savaşlara rağmen büyüyor. Ülkemiz çevresindeki savaşlara ve yaşanan acı olaylara rağmen büyüyor. Yıllardır devam eden Türkiye-AB ilişkilerinin, başlangıçtan itibaren inişli çıkışlı olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Belirli dönemlerde yaşanan krizlere rağmen Türkiye ve Avrupa Birliği, mevcut ilişkiyi üyelik perspektifi çerçevesinde sürdürmeyi başarmıştır. Ülkemizde, 6 Şubat tarihinde, peş peşe yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler eşi benzeri görülmemiş bir yıkıma neden olmuştur. Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz bu yıkımda 50 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiştir. 100 binden fazla vatandaşımız ise yaralanmıştır. Yaşanan depremlerden 14 milyonu aşkın insan doğrudan etkilenmiştir. Hükümetimiz bölgede 200 bin konutun inşası devam etmektedir. 1 yıl dolmadan 41 bin konut ve 5 bin köy evi depremzedelere teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

Filistin'in 75 yıldır İsrail’in işgaline ve zulmüne maruz kaldığını ve AB'nin yaşanan katliama bir çözüm bulması gerektiğini vurgulayan Başkan Palancıoğlu, “Türkiye'nin sınırlarında savaşlar var. Ukrayna Savaşı var. Son olarak Filistin'de yaşanan katliam var. Benim de çocuklarım var. Ben oradaki çocukların katledildiğini görmek istemiyorum. Bu soruna acilen bir çözüm bulunması gerekiyor. Biz artık sonuç görmek istiyoruz. Biz bir millet olarak kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Türkiye dünya da en fazla insani yardım yapan ülkelerin başında gelmektedir. Gayretlerimizi de sürdüreceğiz. Bir belediye başkanı olarak, elimden gelen gayreti göstererek, AB ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da ileri taşımaya gayret edeceğim. AB ülkelerinin katılımcıları ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin yöneticilerini kadim tarihe ve kültüre sahip şehrimizde ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Daha yaşanılır, barış ve huzur dolu bir dünyayı inşa etmek duygusuyla yapılacak tüm çalışmaların ve toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
Bremen Eyalet Parlamentosu Başkanı Antje Groetheer ise, "Kayseri çok misafirperver bir şehir. 2 gündür bizi burada çok güzel misafir ettiler. 29. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu Toplantısını Mustafa Palancıoğlu Başkanımızın daveti üzerine Kayseri'de gerçekleştirdik. Bu organizasyondaki büyük emeği için kendilerine teşekkür ederim" dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×