Reklamı Kapat

Asırlara Meydan Okuyor!

Asırlara Meydan Okuyor!
Kayseri'nin ilk camisi olarak bilinen Battal Gazi Camisi asırlara meydan okuyor. Tarihi, bir rivayete göre Hz.Ömer zamanına, bir rivayete göre ise Danişmentliler zamanına dayandırılan Kayseri'nin en eski camisi, ibadete açık bir şekilde Kayseri insanına hizmet veriyor ve adeta asırlara meydan okuyor.


İÇERİSİNDE TÜRK BOYLARININ SİMGELERİ BULUNUYOR

Kayseri''deki Battal Gazi Mahallesi''nde yer alan Battal Gazi Camisi içerisinde Kayı, Salur, Eymur gibi Türk boylarının simgeleri ile at nalı ve ses ifadeleri taşıyan simgeler de kazıntı şeklinde bulunuyor.

CAMİDE KUR''AN OKUYARAK TEMİZLİK

Kayseri''nin ilk camisi olan Battal Gazi Camisinin 12 yıllık imamı Şuayip Polat''ın, caminin onarılmasında gönüllü olarak hizmet verdiği öğrenilirken, cami avlusunun temizliğini yaptığı esnada Kur''an-ı Kerim okuması da dikkatlerden kaçmadı. Kendisi ile görüşmemizde caminin önemini ve değerini bildiğini ifade eden Polat, camiye bir çivi dahi çakmaktan kaçındığını, eskiden çivi çakılmış olan yerlere askılık gibi gereçleri tutturduğunu söyledi.

Cami İmamı Polat, vakit namazlarında cemaati neredeyse hiç bulunmayan camiye gelen ziyaretçileri ise hem dini anlamda hem de tarihi anlamda büyük bir ilgi ile bilgilendirerek, ziyaretçilere büyük ihtimam gösteriyor. Bu davranışı ile örnek teşkil eden İmam Polat, cami ziyaretçilerine caminin tarihini, özelliklerini ve önemini anlatıyor.


HABER-FOTO: KAAN AKBAŞ

PAYLAŞ
GÖNDER
×