Reklamı Kapat

Arık: “Desteği geçtik köstek olmasınlar”

Arık: “Desteği geçtik köstek olmasınlar”
Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, pandemi sürecinde iktidarın yanlış uygulamaları nedeniyle esnafın mağdur edildiğini ifade etti.

Yasaklar yedeniyle vatandaşların çarşı içine çıkamadığını, dükkanını açan esnafın bu nedenle siftahsız dükkanının kapattığını belirten Arık şunları söyledi:  “Müjde açıklıyorlar. Destek verdik diyorlar. Tek yaptıkları kredi verip, yükü vatandaşın omuzlarına yüklemek. Esnafımız artık AK Parti iktidarının müjdelerinden, desteklerinden korkar oldular. Esnafımızın ‘Desteği geçtik, yeter ki köstek olmasınlar’ diyor.”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’de çarşı içinde faaliyet gösteren esnafın iktidarın yanlış uygulamaları nedeniyle mağdur edildiğini söyledi. Başta Kayseri’nin simgesi haline gelen pastırma ve sucuk satışı yapan esnaf olmak üzere çarşı içindeki esnafın, kısıtlama olduğu dönemlerde, dükkanlarını açtığını ancak yasaklar nedeniyle satış yapamadıklarını belirten Arık, “Esnafa ‘dükkanını açabilirsin’ diyorlar. Esnaf dükkanını açıyor, elaman çalıştırıyor, elektrik yakıyor ama müşteri yok. Çünkü yasak var. Vatandaş ancak yürüme mesafesindeki markete gidebiliyor. Peki, çarşıdaki binlerce esnaf ne olacak? Pastırmacısı, gıda satıcısı kime satış yapacak? Sonra esnaf destek isteyince, sen dükkanını açtın diyorlar. Açtı ama siftah yapmadan tekrar kapattı. Pastırmacılar kayak sezonunda satış yapmayı umut ediyordu ama yasaklar nedeniyle bu da gerçekleşmedi. Gurbetçiler gelir alışveriş yapar diye umut ediyordu, maalesef yasaklar nedeniyle bu umutları da boşa çıktı.

Bu da yetmiyormuş gibi hükümet esnafın post makinesinden çekilen üç kuruşuna göz dikti. Esnafımız haklı olarak isyan ediyor. Yandaş işadamlarının milyarlarca liralık borcunu silen iktidar, esnafın post makinesine göz dikmiş. Zaten vatandaşın cebinde para yok, yaparsa kredi kartı ile alışveriş yapıyor. Bu paraya da anında maliye el koyuyor. Evet esnafın borcu var sadece maliyeye değil, sigortaya borcu var, bankalara borcu var, eşe dosta borcu var, uçan kuşan borcu var. Sen hükümet olarak post makinesinden çekilen her paraya el koyarsan bu insanlar işlerini nasıl döndürecek? Evine ekmeği nasıl götürecek? İktidar durup durup müjde açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni petrol ve doğalgaz müjdesi verdiler, ertesi gün Cumhurbaşkanı kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 54, yüzde 78 ve yüzde 189 oranında artırıldı. Müjde açıklıyorlar. Destek verdik diyorlar. Tek yaptıkları kredi verip, yükü vatandaşın omuzlarına yüklemek. Esnafımız artık AK Parti iktidarının müjdelerinden, desteklerinden korkar oldular. Esnafımızın ‘Desteği geçtik, yeter ki köstek olmasınlar’ diyor.” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Arık’tan Özhaseki’ye “Suriyeliler Giderse Sanayi Batar” Yanıtı Özhaseki, Develi'de yerel yönetimler istişare toplantısı yaptı İYİ Partili Kazım Yücel, Suriyeliler konusunda açtı ağzını yumdu gözünü Fatih Erbakan'dan 'Tunus' açıklaması: Darbenin arkasında dış güçler var Kazım Yücel'in Çağrısına Büyükşehir Yanıt Verdi Özhaseki: “Millet İttifakı bir yapım ekibi değil, bir yıkım ekibi” Özhaseki: "Türkiye’nin milli menfaatleri söz konusu olduğunda muhalefet edilmez" AK Parti teşkilatları saha çalışmalarına devam ediyor Bakan Akar Kayseri’de konuştu... Yeniden Refah İl Başkanı Narin: Üreticimiz kurban ediliyor Kazım Yücel, hayvan pazarını gezdi besicilerin sıkıntılarını dinledi SP’li Aktaş’tan Palancıoğlu’na kentsel dönüşüm eleştirisi Bahçeli: “Bal gibi, buz gibi CHP-HDP-İP ortaktır” Yeniden Refah’ın gençleri sahada İYİ Partili Kazım yücel pazarı gezdi memnuniyeti ölçtü!.. Çopuroğlu: “Dünyada hatırı sayılır bir şekilde adından söz ettiren bir ülkenin vatandaşıyız” Yeniden Refah İl Başkanı Narin işine giden vatandaşa simit ve çay ikram etti Başkan Çopuroğlu Ankara'da SP'li Sinan Aktaş, 1153 şirket işçisi için vaatte bulundu Kayseri'deki 4 seçmenden 1’i AK Partili İYİ Partili Kazım Yücel: Suriyeliler hükümetin nazlı evlatları oldu Saadet Partisi il teşkilatı vatandaşa zamları sordu CHP MİLLETVEKİLİ ARIK 5 DAKİKADA KAYSERİ’Yİ ANLATTI Çopuroğlu Bünyan Teşkilat Toplantısına katıldı Başkan Çopuroğlu: “STK’larla sırt sırta diyaloğumuz devam edecek”
×