“Anadolu’nun ilk şirketi 4 bin yıl önce Kayseri Kültepe'de kuruldu”

“Anadolu’nun ilk şirketi 4 bin yıl önce Kayseri Kültepe'de kuruldu”
KTO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı sonrası Kültepe Kaniş Karum’da yapılan kazı çalışmaları konusunda sunum gerçekleştiren Kültepe Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu, “Karum, 4 bin yıl öncesinde dayanan bir bölge olmakla birlikte Anadolu’nun en büyük antik şehirlerinden bir tanesidir. Ticaretteki gelişmişliği Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Karum’a ticaret kültürü, Musul’un 150 kilometre güneyindeki Asur kentinden İpek Yolu üzerinden tüccarlar vasıtasıyla gelmiştir. Dönemin Asur kralı, ticaretin krallığa ve tapınağa bağlı olduğu dönemde, günümüzde özelleşme, şirketleşme ve holdingleşme olarak adlandırdığımız sistemi kurmuştur. Tıpkı günümüzdeki meclisler ve yönetim kurullarının temelleri o zamanlarda atılmıştır. Anadolu’nun kazancı olarak nitelendirdiğimiz 23 bin ticari tablet de bu şekilde Anadolu’ya gelmiştir. O dönemki ticaret çok sistemliydi ve de yapılan bütün harcamalar, alınan kararların bu tabletler üzerine kaydedilmiştir” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Kültepe Kazı Başkanı ve Arkeolog Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda 5 gündem maddesi karara bağlandı ve oy birliğiyle kabul edildi.
Toplantıya katılan Kültepe Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu, Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri’nde yapılan son kazı çalışmaları ve bulunan antik ticari tabletler üzerine sunum gerçekleştirdi ve Anadolu’da ilk şirketin 4 bin yıl önce Karum’da kurulduğunu söyledi.
‘ASUR KRALLIĞI’NIN KURDUĞU SİSTEM, ANADOLU’YA İPEK YOLUNDAN GETİRİLMİŞTİR’
Kültepe Kaniş Karum’un bir ana ve bir de alt şehirden oluştuğunu, ana kısmın 600 metrekare çapa, alt şehrin ise 2,5 kilometre çapa sahip olduğunu söyleyen Fikri Kulakoğlu, bölgenin ‘Karum’ ismini çıkarılan tabletler üzerindeki bilgiler doğrultusunda aldığını belirterek “Karum, 4 bin yıl öncesinde dayanan bir bölge olmakla birlikte Anadolu’nun en büyük antik şehirlerinden bir tanesidir. Bunun sebebi ise ticaretin gelişmişliği ve krallık vasıtasıyla güvenli bir bölge olmasından kaynaklıdır. Ticaretteki gelişmişliği Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Karum’a ticaret kültürü, Musul’un 150 kilometre güneyindeki Asur kentinden İpek Yolu üzerinden tüccarlar vasıtasıyla gelmiştir. Dönemin Asur kralı, ticaretin krallığa ve tapınağa bağlı olduğu dönemde, günümüzde özelleşme, şirketleşme ve holdingleşme olarak adlandırdığımız sistemi kurmuştur. Tıpkı günümüzdeki meclisler ve yönetim kurullarının temelleri o zamanlarda atılmıştır. Asurlu kralın oluşturmuş olduğu bu sistem Karum’a, Anadolu’ya getirilerek bölgenin ilk şirketi kuruluyor. Karum’daki ticaret de krallık ve meclis sistemiyle yönetiliyor. Yaptığımız kazılarda da bu ticarete dair birçok anıtsal yapılar da bulduk. Anadolu’nun kazancı olarak nitelendirdiğimiz 23 bin ticari tablet de bu şekilde Anadolu’ya gelmiştir. O dönemki ticaret çok sistemliydi ve de yapılan bütün harcamalar, alınan kararların bu tabletler üzerine kaydedilmiştir. Bu kayıtların tutulduğu 23 bin 500 tablet de Kültepe’de çıkarıldı. Bu tabletlerle birlikte Anadolu’ya yazının da getirilmesi beraber Anadolu insanları gelişmişlik konusunda farklı bir noktaya da evrilmiş oldu” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Yagˆmur Suyu Bertaraf Kapasitesi 2 Katına C¸ıkarıldı Mimar Sinan 436. ölüm yıl dönümünde anılıyor 15 Temmuz Şehitleri: Kübra Doğanay ve Cennet Yiğit Kayseri protokolü şehit mezarlıklarını ziyaret etti 15 Temmuz Şehidi Kübra Doğanay’ın annesi Hikmet Doğanay: “Gururumuz acımızı bastırıyor” Kayseri OSB’de 21. Olağan Mali Genel Kurul Gerçekleştirildi Büyükşehir’den 15 Temmuz’a özel 'Milletin Zaferi' bisiklet turu 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK TRENİ YOLA ÇIKIYOR Erva Spor Okulları’nın 35’incisi açıldı ‘Boyçelik Erva Spor Okulları’ 15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in hatıraları baba evinde ‘Anı Evi’ olarak yaşatılıyor Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ GARANTİSİ TÜRKSAT 6A TÜRKSAT 6A’DA GERİ SAYIM BAŞLADI YOLLARDA AKILLI ULAŞIM DEVRİMİ Milli maç, bayrak satışlarını artırdı Vatandaşlar geçmişin izlerini antikacıda buluyor Vali Gökmen Çiçek’le vatandaştan ‘yürekleri rahatlatan’ diyalog Yeni Ufuklar Derneği, Kayseri ve mülteci sorunu hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı Erciyes A.Ş., Erciyes Dağı Bilim Okulu'nda 26 ilden öğrencileri zirvede buluşturdu Kayseri’de 3 kaymakamın görev yeri değişti Milli maç için düzenlenen dev ekran etkinlikleri iptal edildi Bakan Yerlikaya: “Provakatif paylaşım yapanlara göz açtırmayacağız” Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Milletvekili Baki Ersoy mahalleliyi dinledi TÜRKSAT 6A AMERİKA’DA Kayseri Kariyer Merkezi, 1 ayda 305 kişiye iş imkânı sağladı
×