Ali Özcan: Çıkış yolu gelişen sektörler

Ali Özcan: Çıkış yolu gelişen sektörler
Ticarette gelişim devam ediyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)Kayseri Başkanı Ali Özcan yükselen değerlere değindi.

Ali Özcan, “İhracat rakamları açıklanmaya devam ediyor. Haziran ayına baktığımızda Kayseri’nin bir önceki aya oranla %30 civarında bir artış yakaladığını görüyoruz. Buradaki gelişimi doğru okumak önemli. Bu gelişim Kayseri için çıkış yolu olmalı. Evet, mobilya, inşaat verilerimiz önemli. Bizim temel direklerimiz bunlar. Bunlar olduğu sürece bir seviyeden aşağıya düşmeyiz. Ancak esas gelişim noktamız elektrik-elektronik ürünler, iklimlendirme sanayisi, tekstil ürünleri ve madencilik ürünleri. Bu alanlarda %60 ve üzeri değişim görülüyor. Bu hareketlilik Kayseri’de sanayi gelişimini sağladı. Farklılaşmanın sanayiyi nasıl etkilediğini görmemiz gerekiyor. Yan sanayisi ile birlikte gelişen bir ticari hacim görüyoruz. Bu yatırımların devamı gelmeli. Sezonluk olarak kalmamalı ve desteklenmeli” şeklinde konuştu.

ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, “Kayseri’nin yarıştığı illere bakarak yorum yapmak gerekir. Tekil olarak kendimizi görmemiz mümkün değil. Gelişimlerin hangi oranda olduğu, hangi sektörlerde olduğuna bakmamız gerekiyor. Sektör bazlı baktığımızda savunma sanayi ürünleri, gıda sektörü, otomotiv yan sanayi ürünleri birçok ilde almış başını gitmiş durumda. İllerde her ürünü bulmak mümkün duruma geliyor. Bu çeşitlilik sağlanmış durumda. Demek ki acaba olur mu demek yerine yatırıma geçmeliyiz. Çıkışımızı gelişen sektörlerde aramamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×