ALADAĞLAR’DAN ERCİYES’E SELAM: KAPUZBAŞI ŞELALELERİ… (Özel)

ALADAĞLAR’DAN ERCİYES’E SELAM: KAPUZBAŞI ŞELALELERİ… (Özel)
Kayseri-Adana sınırından, Aladağlar’dan akıttığı soğuk suları ile dünyaya sesini duyuruyor ve adeta Erciyes’i selamlıyor, Kapuzbaşı Şelaleleri.

Türkiye’nin debisi en yüksek şelalesi unvanını taşıyan, Kayseri''''''''nin Yahyalı ilçesinde bulunan, Aladağlar Milli Parkı’nın sınırları içerisindeki Kapuzbaşı Şelaleleri, yükseklerdeki kar ve buzulların erimesi sonucu oluşan Aksu ve Aladağ çayları üzerinde yer alıyor. Denizden yaklaşık iki bin metre yükseklikte bulunan Hacer Ormanları bölgesindeki Ensenin Tepe’nin yekpare kaya yüzeyinden inanılmaz bir basınçla fışkıran bu şelaleler, Adsız, Küçük Elif, Büyük Elif, Üçkızkardeş (Takım Şelaleler- 3’ü yan yana) ve Güney adlarını alarak yedi ayrı noktadan yeryüzüne çıkıyorlar. İki farklı çay, şelalelerin döküldüğü yerde birleşiyor ve aşağılarda Zamantı Irmağı’yla buluşarak Çukurova bölgesinde Seyhan Nehri’ne karışıyor. İçinde kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı şelalenin çevresi, piknik alanları, bungalovlar, gezi patikaları ve otopark olarak düzenlenmiş durumda. Kayseri çıkışlı şelale  güzergâhı (Kayseri- Erciyes-Develi-Yahyalı) 148 kilometreye ulaşıyor. Torosların Tepesindeki doğal güzelliklere sahip Kapuzbaşı Şelalelerine ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfaltlanmıştır. Önceden üç saate ulaşılan güzelliklere artık 1,5 saatte kavuşmak mümkündür. 

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı Şelalesi, görenleri adeta büyülemektedir. İrtifa akışı itibari ile Uganda''''''''da bulunan Victoria Çağlayanı (100 metre) hariç, ABD''''''''de bulunan Niagara''''''''dan 55 metre, Finlandiya''''''''da bulunan İmatra''''''''dan 25 metre, Erzurum''''''''daki Tortum''''''''dan 50 metre, Antalya''''''''daki Düdenden 25 metre ve Manavgat''''''''tan 5 metre daha büyük olan Kapuzbaşı Şelalesinin aktığı yerin rakımı ise 700 metredir. Beş tanesi büyük, 2 tanesi küçük olmak üzere yan yana dizi halinde dökülen şelalelerin yükseklikleri ortalama 40-60 m. olup, her biri bir dereyi besleyecek güçtedir.

Kapuzbaşı Şelaleleri, sularının yıl boyu gür akması ve yüksekliklerinin fazla olması nedeniyle yurdumuzun en büyük şelaleri arasında yer almaktadır. Dağ yamaçlarından birbiri ile yarışırcasına akan yan yana 7 şelale, doğanın Kayseri’ye armağan ettiği eşsiz güzelliklerdendir. Bembeyaz akan Kapuzbaşı Şelaleleri, etrafında piknik alanlarıyla, suyun huzur veren dinlendirici sesi eşliğinde güzel bir gün geçirmek için mükemmel bir ortam yaratmaktadır. Kayseri’deki en popüler treking parkuru üzerindeki şelaleler benzersiz manzalar eşliğinde bir yürüyüş deneyimi sunmaktadır.

PAYLAŞ
GÖNDER
×