AGÜ’de Tarihçi Halit Erkiletlioğlu "Kayseri Ulu Cami'nin Hikâyesi" konferansı düzenledi

AGÜ’de Tarihçi Halit Erkiletlioğlu
Abdullah Gül Üniversitesi’nde Tarihçi- Yazar Halit Erkiletlioğlu’nun sunumuyla "Kayseri Ulu Cami'nin Hikâyesi" anlatıldı. Konferans sonrasında “Koramaz ve Kültepe'de Tarihi Fotoğraflamak" adlı fotoğraf Sergisi’de düzenlendi.

Kapadokya-Kültepe-Koramaz Tarih, Kültür, Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Halit Erkiletlioğlu, Abdullah Gül Üniversitesi’nde "Kayseri Ulu Cami'nin Hikâyesi" adlı konferans düzenledi. Konferansta ayrıca Abdullah Gül Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Vildan Yıldırım’ın başkanlığında “Koramaz ve Kültepe'de Tarihi Fotoğraflamak" sergisi düzenlendi. Konferans sonrası konuşan Erkiletlioğlu, konferansta Kayseri için çok önemli olduğunu ifade ettiği Cami Kebir’i konu edindiğini söyledi. Tarihçi- Yazar Erkiletlioğlu, “Kayseri’yi Türk- İslam şehri yapan Danişmentliler’in 3. Sultanı Melik Mehmet Gazi’nin yaptırmış olduğu Sultan Cami’si, yani Camii Kebir’in özelliklerini anlattım. Kayseri için çok önemli Kayseri’nin ilk camisi, ilk medresesi, kütüphanesi de var. Üniversitenin mimarlık öğrencilerine ve hocalarına tanıtımını yapmış olduk, slaytlarla da önemli yerlerini göstermiş olduk. Koramaz Vadi ’sini de kısaca tanıtmaya çalıştım” şeklinde konuştu.

Abdullah Gül Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Vildan Yıldırım ise, sergilerinde Kültepe-Koramaz’da belgesel niteliğinde fotoğraflar çektiklerini aktararak, “Etkinliği Kültepe-Koramaz ölçeğinde fotoğraflar çekerek, arkadaşlarımızla geziler yaparak tamamladık. Ardından Halit hocamızla da görüştük sağ olsunlar onlar da bize güzel bir sergi hazırladı. Kültepe’nin hava fotoğraflarını aldık oldukça önemli sosyal belgesel fotoğraflar, güzel dokümanlardan oluşuyor. Aynı şekilde Koramaz’daki insanların köy yaşamlarından belli fotoğraflarımız, Koramaz’ın belli başlı özelliklerinden fotoğraflarımız var” dedi.

Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Doktora Öğretim Üyesi Ömer Devrim Aksoyak, ise “Bugünkü etkinlik AGÜ Fotoğraf Kulübü’nün Kültepe ve Koramaz’daki yapmış oldukları çekimlerden oluşan bir sergi. Halit Erkiletlioğlu’nun da desteğiyle bu sergiyi yaptık kendileriyle de görüştük. Umarım dernek kültürel faaliyetleri olarak her yıl aynı etkinliğe devam edeceğiz. Böylece elimizde hem Kültepe ile ilgili hem de Koramaz ile ilgili öğrencilerimizin çekmiş oldukları önemli bir arşiv olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×