Reklamı Kapat

4 ilçeye toplamda 180 milyon 275 bin ek bütçe

4 ilçeye toplamda 180 milyon 275 bin ek bütçe
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Başkanvekili Mehmet Savruk başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 20 maddelik gündem karara bağlanırken Tomarza, Yeşilhisar, Sarız ve Özvatan ilçe belediyelerine toplam 180 milyon 275 bin TL’lik ek bütçe verilmesi kararlaştırılmış oldu.

Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Eylül Ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşimi Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda, 20 gündem maddesi müzakere edilerek, karara bağlandı.
TALAS, YEŞİLHİSAR VE SARIZ’A EK BÜTÇE
Meclis üyeleri, Talas Belediyesi’ne 120 milyon TL, Yeşilhisar Belediyesi’ne 45 milyon 275 bin TL ve Sarız Belediyesi’ne 15 milyon TL ek bütçe verilmesine ilişkin komisyon talebini görüştü. Talepler, meclis üyelerince kabul edildi. Bu kapsamda, Tomarza, Yeşilhisar, Sarız ve Özvatan ilçe belediyelerine toplam 180 milyon 275 bin TL’lik ek bütçe verilmesi kararlaştırılmış oldu.
Meclis günlerinin görüşülmesinin ardından Afet İşleri Daire Başkanı Gonca Arın, meclis üyelerine sunum yaptı. Deprem başta olmak üzere ‘afet’ konulu brifing veren Arın, Afet Daire Başkanlığı’nın 10 Nisan 2023’te oluşturulduğunu, 30 büyükşehir belediyesinden 14’ünde Afet İşleri Başkanlığı kurulduğunu ve hepsi ile iletişim halinde olduklarını ifade etti.
Başkan Arın, görev tanımını 3 aşamada yapabileceklerini belirterek, “Amacımız, olası afet durumunda odak noktası insan ve insana hizmet etmek olan belediyeciliğin pratikliğini ve kriz çözme kabiliyetini kullanabilmektir. 6 Şubat depreminde başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerimiz ve KASKİ’miz gerek araç gerek ekipman gerekse insan desteği ile afet bölgesine olağanüstü bir çaba gösterdik” diye konuştu.
Kayseri’yi ilgilendiren afetlerin sel, su taşkını, yangın, kuraklık ve deprem olduğunu söyleyen Arın, şöyle konuştu: “Bizim bütün önceliğimiz kentimizi dirençli hale getirmektir. Mevcut fayların durum değerlendirmesini yapmak için paleosismolojik çalışmalardan faydalanıyoruz. Bir diğer çalışma ise mikro bölgeleme çalışmasıdır. Bir de mevcut yapı stoğunun tespiti çok önemlidir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde 2009 yılından itibaren tüm yapıların envanteri konusunda veri tabanı oldukça güçlüdür. Mevcut yapı envanteri konusunda ilçe belediyelerimiz ile yapacağımız ortak çalışma kentimiz için yapmayı planladığımız Deprem Master Planı’nın bir ayağını oluşturuyor.”
Arın, Daire Başkanlığı olarak hedeflerini şöyle açıkladı: “Öncelikli olarak kentimizin depremsellik çalışmalarını yapmak ilk hedefimizdir. Olası afetlere karşı arama kurtarma ekiplerini kurmak, halkı bilinçlendirmek, kentimizin mevcut yapı envanterini çıkarmak, yeni yerleşim yerleri oluştururken güncel verilerden yararlanmak, risk tespit edilen bölgelerde kentsel dönüşüm teşviklerini hızlandırmaktır.”
Afet İşleri Daire Başkanı Arın ayrıca, AFAD Akrediteli Köpek Timi kurma çalışmalarının başladığını, hızlı tarama yöntemlerini yapay zeka ile buluşturacaklarını, halkı bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını, olası afet durumunda iletişimin kesintisiz olması için GSM operatörleri ile görüştüklerini anlattı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Develi’nin Zile Mahallesindeki kerpiç evler ‘kerpiç sempozyumunda’ tanıtılacak Başkan Büyükkılıç: “140 milyon metreküp sera gazı salınımını engelledik” Kayseri’de 6’ncı kitap fuarı gerçekleştirilecek Hulusi Akar Bulvarı - İtfaiye Talas Grup Amirliği yolu çalışma süresince 9 saat kapalı Yahyalı’da 2’nci Yahyalı Elma Kültür ve Turizm Festivali düzenlenecek Büyükkılıç'tan Yaklaşık 250 Milyon TL'lik Havalimanı Yolunda İnceleme Büyükkılıç, Kapuzbaşı Şelaleleri Yolunda Sıcak Asfalt Çalışmalarını İnceledi 4 ilçeye toplamda 180 milyon 275 bin ek bütçe Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde sona yaklaşıldı “İstişareyle şehri yönetmek güzel bir şey” Yeşilhisar’da bağ ve bahçe aralarında beton kanal çalışması tamamlandı BÜSAM Şehir Akademi 2023 Güz Dönemi kayıtları başladı Büyükşehir, ‘Dijital Gençlik Merkezi’ kuruyor Engelli Araçları Bakım Onarım Ünitesi, çalışmaya devam ediyor Akkışla’nın Gömürgen Mahallesinde sıcak asfalt dökülmeye başladı Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi Kayseri Ulaşım A.Ş. Müdürü Canbulut, “Bir yolcunun bize maaliyeti 14,5 lira” Büyükşehir’den ticari araçlar için online başvuru sistemi Akkışla’ya 5,5 milyon liralık Süt İşletme Tesisi yapılacak KAYMEK Robotik Kodlama Atölyesi kayıtları başladı Talas Mevlana – Cumhuriyet Meydanı tramvay hattında sona gelindi Onarım Timi İş Başında Kocasinan Belediyesi, araç filosu için 38 yeni aracı tanıttı İncesu'da 28'inci Üzüm Festivali başladı Yahyalı Belediyesi yeni araçlarını tanıttı
×