Reklamı Kapat

2 buçuk aydır maaş alamayan fabrika işçileri iş bıraktı

2 buçuk aydır maaş alamayan fabrika işçileri iş bıraktı
Tomarza Tekstil Fabrikasında çalışan bir grup işçi maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. Her maaş döneminde işverenin kendilerini oyaladığını belirten işçiler, sorunun çözülmesi için yetkililerden yardım talep etti.

Tomarza Tekstil Fabrikası’nda çalışan 24 kişi, yaklaşık 2,5 aydır maaşlarını alamadıkları için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra iş bırakan, aralarında makine ustası ve teknik elemanın olduğu işçiler, açıklama yaptı. Abiye (özel gün kıyafeti) dikimi gerçekleştirilen tekstil fabrikasında çalışan işçilerden birisi olan ve iş bırakan Halil Altınbaş, fabrikaya, noter üzerinden alacaklarını tahsil edemediklerine dair ihtarname göndereceklerini söyledi.

İşveren ile maaşlarını almak için sürekli görüştüklerini ifade eden Altınbaş, “Biz Cuma günü maaşlarımızı alamadığımız için iş bıraktık. Ayın 21’nde maaşlarımızı alacağımızı söylediler ama yatırmadılar. Patron bize 10 gün içerisinde maaşların yatacağını söyledi. Sürekli bu şekilde öteliyorlar” dedi.

23 Haziran 2022 tarihinde iş başı yaptıklarına ama 2 ay boyunca sigortalarının yapılmadığını da belirten Altınbaş, “Biz 23 Haziran’da iş başı yaptık ama sigortamız Ağustos ayında başladı. Asgari ücretle işe başladık, bize maaş kartı verdiler. Kartlarımıza asgari ücret yatırıyorlardı ama maaş günleri kartlarımızı alıp paraları kendileri çekiyordu. Bize ise zarf içerisinde 3 bin 500 ila 4 bin lira arasında maaş veriyorlardı. İlk aylarda paraları bu şekilde yatırdılar. Şu an banka kartlarımız bizde ancak yaklaşık 80 günlük maaşımızı ödemediler” şeklinde konuştu.

Sorunu Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin’e de ilettiklerini belirten Halil Altınbaş, Başkan Şahin’in maaşların yatırılması için girişimde bulunduğunu sözlerine ekledi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Gençlere ÖTV’siz telefon, yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi Kayseri Yeşilay Uyuşturucuyla Mücadele Rehabilitasyon Merkezi’nin inşaatı hızla yükseliyor Model Fabrika Kayseri Öğren-Dönüş Projesi 7’nci Lansman Toplantısı düzenlendi İncesu üzümü depremzedelere dağıtıldı Büyükkılıç: “Türkiye’de Gold Standart Sertifikası’na sahip 6’ncı proje Büyükşehir’in” Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, göreve başladı Kayseri OSB Başkanı Yalçın’dan Mevlid Kandili Mesajı Felahiye Belediyesi anıtmezarı restorasyonunu tamamladı Vali Çiçek, “Kayseri 2024 Avrupa Spor şehri seçildi” Türkiye Adalet Akademisi’nin Tapu İptali ve Tescil Davaları meslek içi eğitimi Kayseri’de başladı Kayseri protokolü Erciyes jeotermal sondaj alanını inceledi Pınarbaşı Kaymakamlığına Mesut Bolat atandı Zirvede “Erciyes’in Gelecek Vizyonu” sunumu Şehit Polis memuru Murat Akpınar için mevlid okutuldu Yeni 'Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi' belli oldu Sarız’da Karabağ hassasiyeti Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, “Muhtarlar mahallenin abisi, ablası” Tomarza Kaymakamlığına Ali Buzkaya atandı ERÜ mağaza açıldı Faruk Molu’nun adının serbest bölgeye verilmesine destek geldi Kayseri OSB Sağlık Merkezi Projesinde Ön Fizibilite Çalışması Gerçekleştirildi Rektör Prof. Dr. Altun, Göreve Gelişinin 1 Yılını Değerlendirdi Evladını kaybeden acılı aile Viyadük’e güvenlik önlemi istiyor Kültepe’de 4 bin 100 yıllık buğdaylar bulundu Cuma günü çöl tozu geliyor!
×