'14 Ev ve Asurlu Tüccarların Mahallesi Projesi’nde çalışmalar sürüyor

'14 Ev ve Asurlu Tüccarların Mahallesi Projesi’nde çalışmalar sürüyor
Kültepe-Kaniş-Karum bölgesinde Asurlu tüccarların yaşam alanlarının canlandırılacağı ve gündelik yaşamlarının sahneleneceği ‘14 Ev ve Asurlu Tüccarların Mahallesi Projesi’nde çalışmalar devam ediyor. Proje tamamlandığında, ziyaretçilere Asurlu tüccarların evlerini ve sokaklarını mahalle bütünlüğü içerisinde sunulacak.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum kazı bölgesinde ‘14 Ev ve Asurlu Tüccarlar Mahallesi Projesi’ kapsamında devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Büyükkılıç’a Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

İncelemeleri esnasında projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükkılıç, “Burada gerçekten bir deryanın içerisindeyiz. Burada yapılan kazılar ile çıkan ürünleri hem sergilemeyi hem de aynı zamanda burada bir canlandırma mantığı içerisinde Asurlu tüccarların mahallesini ve sokaklarını gösteren bir çalışmamızda hayata geçiriliyor. İnşallah en kısa zamanda bunu da tamamlamak suretiyle burada görsel açıdan kafamızda canlanması, değerlendirilmesi o döneme ait yaşamın bir bakıma herkes tarafından bilinmesi yönüne yönelik bir gayret. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Yüklenici firmamızın en kısa zamanda yapacağını biliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz şimdiden” şeklinde konuştu.

Proje ile Kültepe Kaniş-Karum bölgesindeki kazılarda Asurlu tüccarların yaşadığı döneme ait bulunan eserler sergilenecek ve Asurlu tüccarların yaşam alanları canlandırılarak ziyaretçilerin o döneme tanıklık etmesine imkân tanınacak.

PAYLAŞ
GÖNDER
×